Łączenie
Łączenie się z siecią WiFi
Pierwsze łączenie
Używanie funkcji Wi-Fi Protected Setup
Konfigurowanie punktu dostępu i sieci WiFi
Łączenie rejestrowanego z siecią WiFi lub punktem dostępu
Dodawanie rejestrowanego do sieci WiFi na rejestratorze
Inni menedżerowie sieci bezprzewodowej
Łączenie się z siecią WiFi
Z siecią WiFi można się połączyć na jeden z poniższych sposobów.
- Łączenie automatyczne: Jeśli istniejący profil jest zgodny z dostępną siecią, połączenie z tą siecią następuje automatycznie.
- Konfigurowanie nowego profilu: Wybierz sieć bezprzewodową z listy sieci WiFi w oknie głównym Narzędzia do połączeń Intel(R) PROSet/Wireless WiFi. Kliknij przycisk Połącz. Jeśli połączenie zostanie nawiązane pomyślnie, na liście profili utworzony zostanie profil na przyszły użytek.
- Łączenie z profilem z listy profili: Można wybrać profil z listy profili. Aby go uaktywnić, kliknij przycisk Połącz. Dzięki temu można nawiązać połączenie z siecią, która znajduje się niżej na liście (jeśli jest dostępna).
- Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę na pasku zadań w prawym dolnym rogu pulpitu Windows. Kliknij opcję Połącz z profilem. Wyświetlona zostanie lista utworzonych wcześniej profili. Wybierz profil.
Pierwsze łączenie
Narzędzie do połączeń WiFi automatycznie wykrywa sieci WiFi, które znajdują się w zasięgu karty WiFi. Po znalezieniu sieci wyświetlane jest powiadomienie (alert na pulpicie): Znaleziono sieci WiFi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w sekcji Ikony na pasku zadań.

- Kliknij dwukrotnie alert na pulpicie, aby otworzyć okno główne narzędzia do połączeń WiFi.
- Wybierz sieć z listy Sieci WiFi.
- Kliknij przycisk Połącz. Jeśli dla sieci nie jest wymagane uwierzytelnianie zabezpieczające, alert na pulpicie powiadamia o uzyskaniu połączenia z siecią.
Więcej informacji o ikonach i menu na pasku zadań można znaleźć w sekcjach Okno główne i Pasek zadań.
- Jeśli dla sieci włączono zabezpieczenia, Kreator profili otworzy okno Konfigurowanie ustawień WiFi. Użytkownik zostanie przeprowadzony przez proces tworzenia profilu WiFi dla tej sieci. Po utworzeniu profilu, łączenie z tą siecią będzie w przyszłości o wiele łatwiejsze.
- Wyświetlone zostanie żądanie określenia Nazwy profilu. Nazwa profilu to nazwa użytkownika dla danej sieci. Użytkownik może zaakceptować istniejącą nazwę profilu (jeśli istnieje) lub wprowadzić własną. Nazwa profilu może być dowolną nazwą pozwalającą użytkownikowi identyfikować sieć. Przykłady: Moja sieć domowa, Kawiarnia itd.
- Wyświetlone zostanie żądanie określenia Nazwy sieci WiFi (SSID): Zawiera nazwę (identyfikator) sieci. Jest to unikatowy identyfikator, umożliwiający odróżnianie sieci WiFi. Jeśli istnieje już wprowadzony identyfikator, można go zachować.
- Kliknij przycisk Dalej. Następnie Kreator profili wykryje ustawienia zabezpieczeń sieci. Dane wprowadzane przez użytkownika są zależne od tych ustawień zabezpieczeń. Informacje na temat ustawień zabezpieczeń można znaleźć w sekcji Ustawienia zabezpieczeń. Więcej informacji o kluczach i hasłach można znaleźć w sekcji Klucze sieciowe. Więcej informacji o profilach można znaleźć w sekcji Profile. Aby uzyskać dane niezbędne do zalogowania się do tej sieci, konieczne może być skontaktowanie się z administratorem sieci.
- Po wprowadzeniu wymaganych informacji kliknij przycisk OK w celu połączenia się z siecią bezprzewodową.
Aby uzyskać więcej informacji, patrz Okno główne.
Konfigurowanie sieci przy użyciu funkcji Wi-Fi Protected Setup* lub przyłączanie się do niej
Program Intel(R) PROSet/Wireless WiFi zawiera funkcję Wi-Fi Protected Setup*, umożliwiającą łatwe i bezpieczne konfigurowanie sieci WiFi i zarządzanie nią. Funkcji tej można używać do wstępnego konfigurowania sieci bezprzewodowej oraz do podłączania nowych urządzeń do sieci. Funkcja Wi-Fi Protected Setup upraszcza proces konfiguracji, a jednocześnie pomaga zapewnić bezpieczną konfigurację sieci. W omówieniu używane są następujące terminy:
- Punkt dostępu: Urządzenie, które pozwala innym urządzeniom bezprzewodowym łączyć się z siecią. Punkt dostępu jest już skonfigurowany i ma nazwę sieci (identyfikator SSID) oraz poświadczenia zabezpieczeń.
- Rejestrowany: Urządzenie, które próbuje nawiązać łączność z punktem dostępu lub siecią bezprzewodową, ale nie ma hasła lub klucza tego punktu dostępu lub sieci. Po uzyskaniu prawidłowego hasła lub klucza komputer zostaje przyłączony do sieci. Narzędzie do połączeń WiFi może zostać skonfigurowane jako rejestrowane dla obsługiwanych punktów dostępu.
- Rejestrator: Rejestrator to jednostka logiczna (zwykle komputer), umożliwiająca innym urządzeniom (zwykle komputerom) łączenie się z siecią bezprzewodową. Narzędzie do połączeń WiFi może zostać skonfigurowane jako rejestrowane dla obsługiwanych punktów dostępu. Rejestrator automatycznie przekazuje bezpiecznie klucz lub hasło punktu dostępu.
Nową sieć bezprzewodową inicjuje się, konfigurując punkt dostępu, podłączając komputery z kartami WiFi i opcjonalnie podłączając sieć zewnętrzną (tj. Internet zwykle podłączając punkt dostępu do modemu DSL, kablowego lub innego o podobnej funkcji).
Konfigurowanie punktu dostępu i sieci WiFi
Wykonanie poniższych czynności powoduje skonfigurowanie komputera jako rejestratora sieci zabezpieczonej lub punktu dostępu.
- Znajdź hasło własności urządzenia dla punktu dostępu. Hasło to jest ustawiane przez producenta punktu dostępu. Hasło często znajduje się na etykiecie na spodzie urządzenia.
- Włącz punkt dostępu do sieci.
- Na komputerze, który ma zostać skonfigurowany jako rejestrator, włącz narzędzie do połączeń WiFi.
- W narzędziu do połączeń WiFi kliknij opcję Narzędzia > Ustawienia aplikacji.
- W obszarze Ustawienia zaawansowane funkcji Wi-Fi Protected Setup włącz opcję Włącz rejestrację urządzenia.
- Wyświetlony zostanie komunikat o jednym lub wielu zgodnych urządzeniach, znajdujących się w zasięgu komputera. Kliknij ten komunikat. (Można też wybrać sieć z listy Sieci WiFi w oknie głównym narzędzia do połączeń WiFi).
- W następnym oknie z listy Dostępne sieci wybierz sieć, z którą chcesz się połączyć. Wyświetlane sieci zależą od wyników wykrywania. Kliknij przycisk Dalej.
- W następnym oknie wprowadź hasło własności urządzenia, pobrane z punktu dostępu w punkcie 1. Kliknij przycisk Dalej, aby kontynuować
- Następne wyświetlone okno zawiera elementy Nazwa sieci, Typ zabezpieczeń i Hasło. Jeśli punkt dostępu jest już skonfigurowany, jego nazwa jest nieaktywna; przejdź do punktu 10. Jeśli punkt dostępu nie jest skonfigurowany (pola nie są nieaktywne), przejdź do punktu 11.
- Po kilku sekundach zostanie wyświetlony następujący komunikat:
Punkt dostępowy jest już skonfigurowany. Czy chcesz ponownie go skonfigurować?
Jeśli nie chcesz ponownie konfigurować punktu dostępu, wybierz opcję Nie. Oprogramowanie połączy się z siecią, nawiąże połączenie i utworzy profil. Po ukończeniu procedury oprogramowanie zostanie zamknięte. Jeśli chcesz ponownie skonfigurować punkt dostępu, wybierz Tak.
- Wyświetlone zostanie następne okno. W pierwszym polu wyświetlana jest nazwa punktu dostępu. Domyślnie jest to Network Name (SSID). W tym przykładnie została zresetowana do MyWPS. Możesz nadać jej dowolną nazwę.
- W polu Typ zabezpieczeń wybierz żądany typ zabezpieczeń.
- Dla trybu WPA* Indywidualne wymagane jest ręczne skonfigurowanie klucza wstępnego (PSK) w punktach dostępu i na stacjach klientów. Klucz PSK służy do uwierzytelniania przy użyciu hasła lub kodu identyfikacyjnego w stacji klienta i punkcie dostępu. Serwer uwierzytelniania nie jest potrzebny.
- Szyfrowanie WPA2* stanowi zabezpieczenie WPA drugiej generacji i zapewnia użytkownikom korporacyjnych i komercyjnych sieci bezprzewodowych wysoki stopień pewności, że tylko autoryzowani użytkownicy będą mogli uzyskiwać dostęp do ich sieci WiFi. Tutaj wybraliśmy zabezpieczenia WPA2-Indywidualne. Aby uzyskać nazwę sieci WiFi (identyfikator SSID) i frazę hasła WPA2-Indywidualne dla starszego urządzenia, można użyć profili Narzędzia do połączeń Intel PROSet/Wireless WiFi.
- Trzecie pole to Hasło (klucz). Wyświetlone zostaje hasło wygenerowane losowo lub wstępnie skonfigurowane, ale można je zmienić na dowolne inne. Aby polepszyć zabezpieczenia, należy jednak używać dobrze dobranego klucza. Musi zawierać 8–63 znaków. Po zakończeniu kliknij przycisk Dalej.
Wyświetlone zostaną okna pokazujące konfigurację punktu dostępu i urządzenia rejestrowanego.
- Gdy sieć otrzyma hasło własności, wyświetlony zostanie komunikat Połączenie z siecią <nazwa sieci bezprzewodowej> zostało nawiązane pomyślnie. Kliknij przycisk Zakończ . Ten proces kończy konfigurowanie punktu dostępu i rejestratora.
- Jeśli chcesz zachować ustawienia profilu do użycia w przyszłości w istniejącym kliencie, kliknij przycisk Zapisz ustawienia sieci bezprzewodowej. Ustawienia profilu są zapisywane w pliku tekstowym (z rozszerzeniem txt) na lokalnym dysku twardym. Plik jest zapisywany domyślnie na dysku lokalnym C:\. Zaakceptuj domyślną lokalizację zapisywania lub kliknij przycisk Przeglądaj, aby wybrać inną na dysku lokalnym.
Następnie można podłączyć rejestrowanego (komputer) do sieci przy użyciu rejestratora.
Łączenie rejestrowanego z siecią WiFi lub punktem dostępu
Aby podłączyć rejestrowanego (komputer) do utworzonej przed chwilą sieci, wykonaj następujące czynności. W niniejszej procedurze założono, że na komputerze rejestrowanym używane jest narzędzie do połączeń WiFi.
UWAGA: Aby dla połączeń 802.11n osiągnąć szybkość transmisji większą niż 54 Mb/s, należy wybrać zabezpieczenia WPA2-AES. Brak zabezpieczeń (opcja Żadne) można wybrać w celu umożliwienia konfiguracji sieci i rozwiązywania problemów.
- Na rejestrowanym komputerze, który ma zostać podłączony do sieci, wyświetlany jest komunikat informujący, że w zasięgu komputera z kartą sieci bezprzewodowej znajduje się jeden lub więcej punktów dostępu z obsługą funkcji Wi-Fi Protected Setup. Kliknij ten komunikat. (Można też wybrać sieć z listy Sieci WiFi w oknie głównym narzędzia do połączeń WiFi).
- Otwarta zostanie strona startowa Kreatora WiFi Protected Setup .
Z listy Dostępne sieci wybierz sieć, z którą chcesz się połączyć (w tym przykładzie: MyWPS). Następnie kliknij przycisk Dalej.
- Otwarte zostanie okno Wykrywanie. Rejestrowany, który ma być podłączony do sieci, wykrywa rejestrator sieci. Jeśli proces wykrywania powiedzie się, zostanie wyświetlona nazwa rejestratora lub punktu dostępu.
- Wyświetlone zostanie kolejne okno z hasłem urządzenia (rejestrowanego). Wyświetlane hasło to w rejestrowanym to unikatowe, losowo utworzone hasło tymczasowe rejestrowanego. Hasło służy do proszenia o zezwolenie na połączenie z sieciowym punktem dostępu. (Poniższe hasło jest tylko przykładem).
- Na rejestratorze (komputerze) wprowadź hasło podane przez rejestrowanego. Następnie kliknij przycisk Dalej.
UWAGA: Założono, że w procesie rejestrator obsługuje narzędzie do połączeń WiFi. Jeśli rejestrator obsługiwany jest przez oprogramowanie innych dostawców, proces i wyświetlane okna rejestratora mogą się różnić. Niektóre punkty dostępu mają wbudowane rejestratory.
- W następnym oknie wyświetlany jest profil tej sieci. Wybrany profil zostanie wysłany do komputera rejestrowanego, przyznając mu dostęp do sieci. Wyświetlane są tylko obsługiwane profile. Obsługiwane profile mają zabezpieczenia WPA-PSK, WPA2-PSK i Otwarte (Żadne). Wybierz profil i kliknij przycisk Dalej, aby zakończyć proces rejestracji.
- Wyświetlone zostanie okno wskazujące, że rejestracja komputera rejestrowanego przez rejestratora została zakończona. Kliknij przycisk Zakończ .
- Kliknij przycisk Dalej na komputerze rejestrowanym. Na komputerze rejestrowanym wyświetlony zostanie komunikat Połączenie z siecią <nazwa sieci bezprzewodowej> zostało nawiązane pomyślnie. Kliknij przycisk Zakończ .
Dodawanie rejestrowanego do sieci WiFi na rejestratorze
Procedura ta pozwala na dodanie rejestrowanego do istniejącej sieci, w której skonfigurowany jest już punkt dostępu z podłączonym rejestratorem.
UWAGA: Założono, że w procesie rejestrator obsługuje narzędzie do połączeń WiFi. Jeśli rejestrator obsługiwany jest przez oprogramowanie innych dostawców, proces i wyświetlane okna rejestratora mogą się różnić.
- Uzyskaj hasło urządzenia rejestrowanego, które ma być dodane do sieci.
- Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę narzędzia do połączeń WiFi na pasku zadań i wybierz polecenie Dodaj nowe urządzenie.
- Wykonaj punkty 5– 8 procedury Łączenie rejestrowanego z siecią lub punktem dostępu.
Inni menedżerowie sieci bezprzewodowej
Jeśli narzędzie do połączeń WiFi wykryje próbę komunikacji z urządzeniem bezprzewodowym przez inną aplikację, użytkownik jest o tym powiadamiany.
Konfiguracja zerowej sieci bezprzewodowej w systemie Microsoft Windows XP*
Aby przełączyć Narzędzie do połączeń Intel(R) PROSet/Wireless WiFi na funkcję konfiguracji zerowej sieci bezprzewodowej systemu Windows XP, wykonaj następujące czynności:
- W oknie głównym narzędzia do połączeń Intel(R) PROSet/Wireless WiFi, w menu Zaawansowane, wybierz opcję Użyj systemu Windows do zarządzania połączeniami WiFi.
- Wyświetlone zostanie okno monitu: Czy chcesz, aby system Windows zarządzał połączeniami sieci WiFi? Kliknij opcję Tak.
- Kliknij przycisk Zamknij , aby zamknąć Narzędzie do połączeń Intel(R) PROSet/Wireless WiFi.
- Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę na pasku zadań i wybierz opcję Otwórz konfigurację zerową sieci bezprzewodowej.
UWAGA: Profile sieci bezprzewodowej utworzone w narzędziu do połączeń WiFi nie są wyświetlane w konfiguracji zerowej sieci bezprzewodowej w systemie Microsoft Windows XP. Aby móc korzystać z profili sieci bezprzewodowej Intel, w oknie głównym kliknij opcję Włącz kontrolę WiFi.
Po zakończeniu korzystania z funkcji konfiguracji zerowej sieci bezprzewodowej systemu Microsoft Windows XP można przełączyć się ponownie do narzędzia do połączeń WiFi. Aby to wykonać, w oknie głównym narzędzia do połączeń WiFi kliknij opcję Włącz kontrolę WiFi.
Oprogramowanie innych firm do sieci bezprzewodowych
W przypadku korzystania z oprogramowania aktywnych obszarów łączności bezprzewodowej (kawiarni, terminalu na lotnisku) wyświetlane jest powiadomienie narzędzia do połączeń WiFi, a następnie usługa zostaje wyłączona. Usługa nie może zarządzać urządzeniem bezprzewodowym, jeśli z urządzeniem tym komunikuje się inny menedżer sieci bezprzewodowej. Aby korzystać z funkcji narzędzia do połączeń WiFi, po opuszczeniu aktywnego obszaru łączności bezprzewodowej oprogramowanie to należy wyłączyć lub usunąć.