Powrót do Spisu treści

Przegląd sieci bezprzewodowej


Informacje o sieciach bezprzewodowych
Co jest potrzebne do skonfigurowania sieci bezprzewodowej?
Podstawowe informacje o sieciach bezprzewodowych

Jak mogę włączyć lub wyłączyć łączność radiową?

UWAGA: W niniejszym systemie Pomocy terminy "bezprzewodowy" i "WiFi" są używane wymiennie.


Informacje o sieciach bezprzewodowych

Lokalna sieć bezprzewodowa (WLAN) umożliwia łączenie komputerów bez konieczności użycia kabli sieciowych. Dane są przesyłane między komputerami, z wykorzystaniem łączności radiowej. W sieci WLAN dostęp do zasobów lokalnych i Internetu oraz łączność między komputerami jest zapewniana przez urządzenie radiowe — punkt dostępu lub router bezprzewodowy. Użytkownik może się bezpośrednio komunikować z innymi komputerami w sieci lub połączyć się z istniejącą siecią, za pomocą punktu dostępu sieci bezprzewodowej.

Podczas konfigurowania karty WiFi można wybrać tryb działania, odpowiedni dla żądanej sieci. Za pomocą karty Intel® PRO/Wireless Network Connection można połączyć się z innymi podobnymi urządzeniami bezprzewodowymi zgodnymi ze standardem sieci bezprzewodowych 802.11. W tym systemie pomocy sieć bezprzewodowa jest również określana mianem sieci WiFi.

Co jest potrzebne do skonfigurowania sieci bezprzewodowej?

Najczęściej spotykanym typem sieci bezprzewodowej jest sieć infrastrukturalna. Do skonfigurowania sieci infrastrukturalnej niezbędne są:

Podstawowe informacje o sieciach bezprzewodowych

Co to jest narzędzie do zarządzania siecią bezprzewodową?

Narzędzie do połączeń WiFi umożliwia zarządzanie sieciami bezprzewodowymi. Pomaga ono zarządzać połączeniami sieciowymi. Może ułatwić wstępne skonfigurowanie połączeń bezprzewodowych, a następnie zarządzanie nimi: otwieranie i zamykanie, jak również zarządzanie zabezpieczeniami. Niektóre komputery mają zainstalowaną funkcję konfiguracji zerowej sieci bezprzewodowej systemu Microsoft Windows, która jest również narzędziem do zarządzania siecią. Nie należy używać obu tych narzędzi jednocześnie. Dzieje się tak, ponieważ ustawienia sieciowe tworzone w jednym z nich nie mają zastosowania, jeśli zarządzanie odbywa się za pomocą drugiego narzędzia. Zalecamy, aby wybrać jedno narzędzie do zarządzania połączeniami bezprzewodowymi i przy nim zostać.

Zobacz Zarządzanie siecią WiFi przez system Microsoft Windows* i Łączenie.

Nazwa sieci (SSID)

Dla każdej sieci bezprzewodowej LAN (WLAN) wymagana jest unikatowa nazwa identyfikacyjna. Nazwa sieci jest określana mianem identyfikatora SSID. Podczas konfigurowania karty WiFi należy określić identyfikator SSID. Aby podłączyć się do istniejącej sieci WLAN, należy użyć nazwy tej sieci. W przypadku konfigurowania własnej sieci WLAN należy jej nadać nazwę i używać tej nazwy na każdym komputerze. Nazwa może składać się maksymalnie z 32 znaków i może zawierać litery i cyfry. Nazwa SSID, czyli nazwa sieciowa, jest nadawana przy użyciu punktu dostępu lub routera bezprzewodowego.

Profile

Profil służy do zarządzania połączeniem komputera z siecią WLAN. Profil to zestaw ustawień, określający sposób podłączenia komputera do sieci WLAN. Ustawienia te (czyli profil) są zapisywane na komputerze i używane podczas każdego łączenia z siecią WLAN. Profil zawiera wszystkie informacje o sieci, jak również ustawienia zabezpieczeń. Dla różnych sieci WLAN tworzone są różne profile. Dla komputera, dla każdej sieci WLAN istnieje osobny profil, służący do zarządzania połączeniem z tą siecią WLAN. W przypadku korzystania z oprogramowania Intel® PROSet/Wireless WiFi profile dla danego komputera są wyświetlane na liście Profile. Narzędzie umożliwia tworzenie, edytowanie i usuwanie profili.

Zabezpieczenia

Niektóre sieci WLAN są sieciami otwartymi, czyli niezabezpieczonymi, a niektóre są sieciami zabezpieczonymi. W przypadku zabezpieczonej sieci WLAN istnieją ograniczenia związane z uzyskiwaniem do niej dostępu przez różne osoby. Istnieją różne poziomy i metody zabezpieczeń. Korzystając z narzędzia do połączeń WiFi, można łatwo skonfigurować metodę zabezpieczeń dla sieci WLAN.

W popularnych metodach zabezpieczeń sieci WLAN używane są klucze lub hasła: aby uzyskać dostęp do sieci, komputer żądający dostępu musi podać klucz lub hasło. W sieciach WLAN może być również używane szyfrowanie, umożliwiające kodowanie danych. Dane są w takim przypadku przed wysłaniem z komputera szyfrowane za pomocą tajnego klucza. Następnie, są one odszyfrowane przy użyciu tego samego klucza, przez komputer odbierający. W przypadku nawiązywania połączenia z istniejącą siecią należy użyć klucza szyfrowania, dostarczonego przez administratora danej sieci bezprzewodowej. W przypadku konfigurowania własnej sieci można utworzyć własny klucz i używać go na każdym komputerze. Narzędzie do połączeń WiFi może być w tym pomocne. Metoda zabezpieczeń używana przez komputer w celu uzyskania dostępu do sieci WLAN jest przechowywana w profilu. Więcej przydatnych informacji na ten temat można znaleźć w sekcji Zabezpieczenia.

Określanie sieci bezprzewodowej

W zależności od rozmiaru i składników sieci bezprzewodowej możliwych jest wiele sposobów identyfikacji sieci:

Wybieranie trybu sieci bezprzewodowej

W sieciach bezprzewodowych można w zależności od liczby użytkowników sieci używać punktów dostępu lub zrezygnować z ich używania. W trybie infrastruktury komputery wysyłają i odbierają dane za pośrednictwem punktów dostępu. Komputery przesyłają dane do punktu dostępu, który odbiera je i przesyła do innych komputerów. Punkty dostępu mogą być również połączone z siecią przewodową lub z Internetem. Użycie wielu punktów dostępu umożliwia zwiększenie zasięgu sieci.

W trybie Ad Hoc nie stosuje się punktów dostępu, a komputery łączą się bezpośrednio z innymi komputerami, w sieci bezprzewodowej. Trybu Ad Hoc można na przykład używać do utworzenia sieci w domu lub niewielkim biurze albo do utworzenia tymczasowej sieci bezprzewodowej na czas zebrania.

Jak mogę włączyć lub wyłączyć łączność radiową?

Czasami zachodzi potrzeba wyłączania (i włączania) karty WiFi. Wyłączenie karty może być na przykład wymagane na pokładzie samolotu. Można ją również wyłączać w celu oszczędzania energii.

Istnieją trzy metody włączania i wyłączania łączności radiowej:

Aby można było łączyć się z sieciami bezprzewodowymi, radiowa łączność bezprzewodowa musi zostać włączona. Jeśli nie można połączyć się z siecią bezprzewodową, należy upewnić się, że łączność radiowa jest włączona, sprawdzając zarówno położenie przełącznika sprzętowego, jak i stan przycisku Włącz sieć WiFi/Wyłącz sieć WiFi w narzędziu do połączeń WiFi.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w sekcji Włączanie i wyłączanie łączności radiowej.


Powrót do początku

Powrót do Spisu treści

Znaki towarowe i zastrzeżenia